WONDER WOMAN & THOR: RAGNAROK Among 2018 Hugo Award Nominees For Best Long Form Dramatic Presentation

WONDER WOMAN & THOR: RAGNAROK Among 2018 Hugo Award Nominees For Best Long Form Dramatic Presentation

WONDER WOMAN & THOR: RAGNAROK Among 2018 Hugo Award Nominees For Best Long Form Dramatic Presentation

The list of nominees for the 2018 Hugo Awards have been released, & among them are two of the biggest comic book movies from last year: Wonder Woman and Thor: Ragnarok. Find out the others after the jump.

The 2018 Hugo Awards are still a few months away, but the full list of nominees has finally been released. Among the films nominated for Best Long Form Dramatic Presentation are Wonder Woman and Thor: Ragnarok. Also included on the list is Rian Johnson’s Star Wars: The Last Jedi and Denis Villeneuve’s Blade Runner 2049.

Aside from the list of films nominated, the nominees for Best Graphic Story have also been announced. The bulk of these are titles from Image Comics like Saga and Landro and Taki Soma. However, Saladin Ahmed’s Black Bolt did make the list as the only comic from the big two publishers.

As for the list of nominated television episodes, they include  "USS Calister" from Black M
irror  and "Magic to Make the Sanest Man Go Mad" from Star Trek: Discovery.

Voting for the awards begin this month, but the actual presentation won't be held until this August 

The full list of nominees can be viewed below.

Best Novel
  • The Collapsing Empire, by John Scalzi (Tor)
  • New York 2140, by Kim Stanley Robinson (Orbit)
  • Provenance, by Ann Leckie (Orbit)
  • Raven Stratagem, by Yoon Ha Lee (Solaris)
  • Six Wakes, by Mur Lafferty (Orbit)
  • The Stone Sky, by N.K. Jemisin (Orbit)
Best Novella
  • All Systems Red, by Martha Wells (Tor.com Publishing)
  • “And Then There Were (N-One),” by Sarah Pinsker (Uncanny, March/April 2017)
  • Binti: Home, by Nnedi Okorafor (Tor.com Publishing)
  • The Black Tides of Heaven, by JY Yang (Tor.com Publishing)
  • Down Among the Sticks and Bones, by Seanan McGuire (Tor.Com Publishing)
  • River of Teeth, by Sarah Gailey (Tor.com Publishing)
Best Novelette
  • “Children of Thorns, Children of Water,” by Aliette de Bodard (Uncanny, July-August 2017)
  • “Extracurricular Activities,” by Yoon Ha Lee (Tor.com, February 15, 2017)
  • “The Secret Life of Bots,” by Suzanne Palmer (Clarkesworld, September 2017)
  • “A Series of Steaks,” by Vina Jie-Min Prasad (Clarkesworld, January 2017)
  • “Small Changes Over Long Periods of Time,” by K.M. Szpara (Uncanny, May/June 2017)
  • “Wind Will Rove,” by Sarah Pinsker (Asimov’s, September/October 2017)
Best Short Story
  • “Carnival Nine,” by Caroline M. Yoachim (Beneath Ceaseless Skies, May 2017)
  • “Clearly Lettered in a Mostly Steady Hand,” by Fran Wilde (Uncanny, September 2017)
  • “Fandom for Robots,” by Vina Jie-Min Prasad (Uncanny, September/October 2017)
  • “The Martian Obelisk,” by Linda Nagata (Tor.com, July 19, 2017)
  • “Sun, Moon, Dust” by Ursula Vernon, (Uncanny, May/June 2017)
  • “Welcome to your Authentic Indian Experience™,” by Rebecca Roanhorse (Apex, August 2017)
Best Series
  • The Books of the Raksura, by Martha Wells (Night Shade)
  • The Divine Cities, by Robert Jackson Bennett (Broadway)
  • InCryptid, by Seanan McGuire (DAW)
  • The Memoirs of Lady Trent, by Marie Brennan (Tor US / Titan UK)
  • The Stormlight Archive, by Brandon Sanderson (Tor US / Gollancz UK)
  • World of the Five Gods, by Lois McMaster Bujold (Harper Voyager / Spectrum Literary Agency)
Best Related Work
  • Crash Override: How Gamergate (Nearly) Destroyed My Life, and How We Can Win the Fight Against Online Hate, by Zoe Quinn (PublicAffairs)
  • Iain M. Banks (Modern Masters of Science Fiction), by Paul Kincaid (University of Illinois Press)
  • A Lit Fuse: The Provocative Life of Harlan Ellison, by Nat Segaloff (NESFA Press)
  • Luminescent Threads: Connections to Octavia E. Butler, edited by Alexandra Pierce and Mimi Mondal (Twelfth Planet Press)
  • No Time to Spare: Thinking About What Matters, by Ursula K. Le Guin (Houghton Mifflin Harcourt)
  • Sleeping with Monsters: Readings and Reactions in Science Fiction and Fantasy, by Liz Bourke (Aqueduct Press)
Best Graphic Story
  • Bitch Planet, Volume 2: President Bitch, written by Kelly Sue DeConnick, illustrated by Valentine De
  • Black Bolt, Volume 1: Hard Time, written by Saladin Ahmed, illustrated by Christian Ward, lettered by Clayton Cowles (Marvel)
  • Landro and Taki Soma, colored by Kelly Fitzpatrick, lettered by Clayton Cowles (Image Comics)
  • Monstress, Volume 2: The Blood, written by Marjorie M. Liu, illustrated by Sana Takeda (Image Comics)
  • My Favorite Thing is Monsters, written and illustrated by Emil Ferris (Fantagraphics)
  • Paper Girls, Volume 3, written by Brian K. Vaughan, illustrated by Cliff Chiang, colored by Matthew Wilson, lettered by Jared Fletcher (Image Comics)
  • Saga, Volume 7, written by Brian K. Vaughan, illustrated by Fiona Staples (Image Comics)
Best Dramatic Presentation, Long Form
  • Blade Runner 2049, written by Hampton Fancher and Michael Green, directed by Denis Villeneuve (Alcon Entertainment / Bud Yorkin Productions / Torridon Films / Columbia Pictures)
  • Get Out, written and directed by Jordan Peele (Blumhouse Productions / Monkeypaw Productions / QC Entertainment)
  • The Shape of Water, written by Guillermo del Toro and Vanessa Taylor, directed by Guillermo del Toro (TSG Entertainment / Double Dare You / Fox Searchlight Pictures)
  • Star Wars: The Last Jedi, written and directed by Rian Johnson (Lucasfilm, Ltd.)
  • Thor: Ragnarok, written by Eric Pearson, Craig Kyle, and Christopher Yost; directed by Taika Waititi (Marvel Studios)
  • Wonder Woman, screenplay by Allan Heinberg, story by Zack Snyder & Allan Heinberg and Jason Fuchs, directed by Patty Jenkins (DC Films / Warner Brothers)
Best Dramatic Presentation, Short Form
  • Black Mirror: “USS Callister,” written by William Bridges and Charlie Brooker, directed by Toby Haynes (House of Tomorrow)
  • “The Deep” [song], by Clipping (Daveed Diggs, William Hutson, Jonathan Snipes)
  • Doctor Who: “Twice Upon a Time,” written by Steven Moffat, directed by Rachel Talalay (BBC Cymru Wales)
  • The Good Place: “Michael’s Gambit,” written and directed by Michael Schur (Fremulon / 3 Arts Entertainment / Universal Television)
  • The Good Place: “The Trolley Problem,” written by Josh Siegal and Dylan Morgan, directed by Dean Holland (Fremulon / 3 Arts Entertainment / Universal Television)
  • Star Trek: Discovery: “Magic to Make the Sanest Man Go Mad,” written by Aron Eli Coleite & Jesse Alexander, directed by David M. Barrett (CBS Television Studios)
Best Editor, Short Form
  • John Joseph Adams
  • Neil Clarke
  • Lee Harris
  • Jonathan Strahan
  • Lynne M. Thomas & Michael Damian Thomas
  • Sheila Williams
Best Editor, Long Form
  • Sheila E. Gilbert
  • Joe Monti
  • Diana M. Pho
  • Devi Pillai
  • Miriam Weinberg
  • Navah Wolfe
Best Professional Artist
  • Galen Dara
  • Kathleen Jennings
  • Bastien Lecouffe Deharme
  • Victo Ngai
  • John Picacio
  • Sana Takeda
Best Semiprozine
  • Beneath Ceaseless Skies, editor-in-chief and publisher Scott H. Andrews
  • The Book Smugglers, edited by Ana Grilo and Thea James
  • Escape Pod, edited by Mur Lafferty, S.B. Divya, and Norm Sherman, with assistant editor Benjamin C. Kinney
  • Fireside Magazine, edited by Brian White and Julia Rios; managing editor Elsa Sjunneson-Henry; special feature editor Mikki Kendall; publisher & art director Pablo Defendini
  • Strange Horizons, edited by Kate Dollarhyde, Gautam Bhatia, A.J. Odasso, Lila Garrott, Heather McDougal, Ciro Faienza, Tahlia Day, Vanessa Rose Phin, and the Strange Horizons staff
  • Uncanny Magazine, edited by Lynne M. Thomas & Michael Damian Thomas, Michi Trota, and Julia Rios; podcast produced by Erika Ensign & Steven Schapansky
Best Fanzine
  • File 770, edited by Mike Glyer
  • Galactic Journey, edited by Gideon Marcus
  • Journey Planet, edited by Team Journey Planet
  • nerds of a feather, flock together, edited by The G, Vance Kotrla, and Joe Sherry
  • Rocket Stack Rank, edited by Greg Hullender and Eric Wong
  • SF Bluestocking, edited by Bridget McKinney
Best Fancast
  • The Coode Street Podcast, presented by Jonathan Strahan and Gary K. Wolfe
  • Ditch Diggers, presented by Mur Lafferty and Matt Wallace
  • Fangirl Happy Hour, presented by Ana Grilo and Renay William
  • Galactic Suburbia, presented by Alisa Krasnostein, Alexandra Pierce and Tansy Rayner Roberts; produced by Andrew Finch
  • Sword and Laser, presented by Veronica Belmont and Tom Merritt
  • Verity!, presented by Deborah Stanish, Erika Ensign, Katrina Griffiths, L.M. Myles, Lynne M. Thomas, and Tansy Rayner Roberts
Best Fan Writer
  • Camestros Felapton
  • Sarah Gailey
  • Mike Glyer
  • Foz Meadows
  • Charles Payseur
  • Bogi Takács
Best Fan Artist
  • Geneva Benton
  • Grace P. Fong
  • Maya Hahto
  • Likhain (M. Sereno)
  • Spring Schoenhuth
  • Steve Stiles


The Hugo Awards will be presented on August 19, 2018 at Worldcon in San José, California.
DISCLAIMER: ComicBookMovie.com is protected under the DMCA (Digital Millenium Copyright Act) and... [MORE]
Latest Headlines
Loading...